Mõne kilomeetri kaugusele Rootsi linnast Huskvarnast saabusid ühel maikuu pärastlõunal ootamatud külalised. Kuusteist meest ja naist, kõik oranžides rõivastes, hargnesid äkitselt laiali, käivitasid oma kettsaed ja olid mõne sekundi pärast hõivatud männipuude langetamise ja laasimisega, saagisid kõvapuidu palkidest lõike ja kasutasid oma masinaid näiliselt täiesti juhuslikul viisil.

See oli H Team, professionaalsete metsalangetajate ja arboristide valitud rühm seitsmest riigist, kes olid regulaarselt tööle võetud Husqvarna toodete katsetamiseks. Kõik nad teenivad puulangetamisega elatist ja teavad täpselt, millal nende käes olev kettsaag töötab täisvõimsusel ja millal mitte.

Sellel pärastlõunal oli tähelepanu keskmes Husqvarna X-Cut saekett, mis oli rühma kõigi liikmete jaoks täiesti uus avastus. Kohapeal viibinud Husqvarna testimisjuhid ja tootearendajad olid mõistetavalt veidi närvilised, kuid samas lootusrikkad, et see professionaalide ja uue saeketi esimene kokkupuude muutub pikaajaliseks suhteks.

 

Professionaalide kuus hinnangut

Kasutamiseks rivistati rühma jaoks üles Husqvarna 450 ja 550 kettsaagide ulatuslik valik, millest osa saage oli varustatud X-Cut saekettidega ja osa standardsete H30 saekettidega. Töö ajal vahetasid professionaalid pidevalt saage, et muuta võrdlus võimalikult täpseks.

Pärastpoole paluti kuuel rühmaliikmel kommenteerida uut saeketti ja selle erinevusi võrreldes standardse tootega.

„Saagisin sellega läbi mõned kõvapuidutüved, mõned tammed, ja kett töötas väga sujuvalt ja ei olnud üldse äkilise haardega ega külgejääv. Tegin ka mõned sissepistega lõiked ja saag sai sellega hakkama ilma kõhklusteta ja lõikesoonde kinni jäämata. Seejärel langetasin mõned puud, saekett sai ka sellega väga hästi hakkama ega jäänud ka siin kinni. Kett jäi kogu sellest mustusest ja koorest läbiminekul teravaks. Pärast kõvapuidu saagimist, langetamist, järkamist ja sissepistega saagimist oli keti venimine minimaalne või puudus üldse. Uue keti puhul on esimese 15–20 minuti ajal oodata saeketi kinnijäämist tavaliselt iga 2–5 minuti järel. X-Cut kett oli väga sujuv, väga kiire ja universaalne – nimetaksin seda väga tootlikuks ketiks.”
– Andy Campbell, Ühendkuningriigis Norfolki piirkonnas töötav metsalangetaja 

„Pean selle keti vastupidavust suureks eeliseks. Testi käigus järkasin mõnda palki neli-viis korda otselõikega, kuni kett puudutas maapinda, kuid X-Cut oli ka pärast seda piisavalt terav, et jätkata saagimist. Kuigi lõikehambad olid kahjustada saanud, oleksin ma saanud vabalt oma tööd jätkata ilma ketti teritamata. Tegin sedasama standardse ketiga, see puudutas mitu korda maad ja oli lõpuks nii halb, et pidin töö katkestama ja ketti teritama. Näib töötavat eelvenitus, sest mõne langetatud puu järel ei olnud meil vaja ketti pingutada. Arvan, et sellest on kasu arboristidele, sest kõrgel puu otsas ei tule keti pingutamisest midagi välja. Kokkuvõttes on see palju ohutum ja tootlikum, sest meil ei teki seisakuaegu.”
– Jo Hedger, kellel on Ühendkuningriigis Southamptonis puuhooldusfirma 

“Mulle meeldib see kett väga. See tundus teravam ja kandis kehale edasi vähem vibratsioone. Ilma terava ketita ei saa midagi teha – kaotate palju energiat ja aega ning tulemus puudub. X-Cut saekett tundus minevat lõikesse sujuvamalt. Tundub, et selle ketiga saab teha palju tööd. Juba karbi avamisel tundsin, et see on midagi uut. Kui proovisin seda ketti esimest korda, olin nii õnnelik, sest kõik see, mida olime sellelt uuelt ketilt oodanud, läks täide.“
– Martin Götz töötab linnapuude hooldajana Saksamaal Frankfurdis ja Frankfurdi lähedal 

„Saekett tundus olevat jõulisem, kuid lõige oli samal ajal tõeliselt sujuv ja puhas ning enam ei olnud kõverate lõigete tegemisel probleeme tagasilöökidega – see avaldas mulle tõepoolest muljet. Selle saeketi teravus on tõepoolest suurepärane. Ma ei tea, mida nad on sellega teinud, kuid materjal on tõesti hea. Minu igapäevases töös on kiire sisselõige kõige tähtsam asi. Pole tähtis, kas saete väikesi või eemaldate suuri oksi – teil peab olema võimas kettsaag tõeliselt sujuva ja kiire lõikega nii, et oleks pidev kontroll oma töö üle, kui olete oma naelsaabastega puu otsas.“
– Gabriele Dovier juhib puuhooldusfirmat Itaalias Milaanos 

”Selle keti kõige tähtsam omadus on see, et kett püsib kaua terav ja lõikab kiiresti. See on tähtis eelkõige ohutuse tõttu – kui oks ei tule piisavalt kiiresti lahti, võib see sissepoole pöörduda. Esimine mulje oli, et kett oli muude kettidega võrreldes agressiivsem, kuid lõikas ka sujuvamalt ja kiiremini. Karbist välja võttes kett ei veni ja on algusest peale terav. Minu arvates on põhierinevuseks kiirus. Õõneslõike korral tungis kett jõudsasti puitu, saagi oli lihtsam kasutada ja täpsus oli suurem.“
– Johan Pihl, Rootsis Göteborgi regioonis töötav puuhooldaja 

“Alguses olin veidi skeptiline. Arvasin, et ma ei taju mingit erinevust, kuid pärast pikka saagimispäeva tundus võrdlus standardse ketiga üsna hämmastav. Uue ketiga rappus ja vibreeris saag vähem ning lõige oli eelkõige õõneslõikamisel või sirgete läbilõigete tegemisel palju sujuvam. Minu igapäevatöös on kõige tähtsamaks asjaks tööpäeva lõpus efektiivsus. Kett peab võimaldama sae töötamist optimaalse jõudlusega. Sellise ketiga on see tõepoolest nii.“
– Jared Abrogena, puuhooldaja USA-st California osariigist