LB 540

Muru õhutamine on pinnasesse ja pindmistesse taimejuurtesse vertikaallõigete või sälkude tegemine spetsiaalse seadme abil, nagu näiteks VIKING LB 540 muruõhutaja. Muruvilt, sammal ja muud surnud taimeosad kistakse selle tegevuse käigus maapinnalt üles. Õhk, vesi ning erinevad toitained saavad selle tegevuse järel paremini pinnasesse imenduda, ehk siis pinnas saab „õhutatud“. Sõltuvalt ilmastikust on õhutamiseks sobiv aeg tavaliselt märtsist kuni septembrini, selle aja jooksul võiks seda teha 2 korda. Pinnase temperatuur õhutamiseks võiks olla vähemalt +10°C. Hoiatus: nii kevadel, kui sügisel võib esineda kuumalaineid, sellel ajal ei tohi muru õhutada. Muru võib õhutada ka hilissuvel, kuid mitte nii intensiivselt. Murul on endiselt piisavalt jõudu, et taastuta ja talveks piisavalt tugevaks saada.

 

LB 540 joonis

 

Nõuanded muru õhutamiseks:

- Tööta kuivades tingimustes

- Niida muru enne õhutamist ühtlaselt madalaks, mitte väga madalaks (5-6 cm)

- Testi muruõhutaja töösügavust mittemärgataval ning siledal alal.

- Esimest korda õhutades ei tohi väga sügavale lõigata, piisab lihtsalt pinnase „kammimisest“.

- Muruõhutamisel üleskistav materjal tuleb murupinnalt eemaldada. Kasuta selleks tavalist reha või muruõhutaja lisavarustusse kuuluvat kogumiskasti. Üleskistud materjali saab murupinnalt eemaldada ka kogujaga niidukit või murutraktorit kasutades, millel niiduterad tekitavad niidudeki alla hõrenduse. Hoiatus: kasuta kogujaga niiduseadet ainult siis, kui pind on kividest ning muudest objektidest vaba ega lahtisi kive ei ole pinnasest üles kistud.

Peale õhutamist on kasulik teha ühtlasi ka kohe muru liivatamine ning väetamine. Uue muru külvamine on vajalik vaid siis, kui murupinnal oli eelnevalt juba suuri surnud muruga laike. Kuigi kohe peale muru õhutamist ei oma murupind oma endist head väljanägemist, taastub murupinna rohelus kiiresti. Murutaimede tervem ning rohelisem välimus hakkab välja paistma üsna pea!