Puude langetamisel on õiged töövõtted äärmiselt olulised. Mitte ainult ohutu töökeskkonna loomiseks, vaid ka töö tõhususe suurendamiseks.

 Puude langetamine

 

1. Planeeri

Puude eemaldamisel kettsae abil on võtmeelemendiks ettevalmistus. Kui planeerid langetamist ja kasutatavaid metsatööriistu, ei taga sa ainult ohutumat tööprotsessi, vaid lihtsustad ka langetusjärgset tööd. Esiteks küsi endalt, kas tööalas on suuri takistusi, näiteks elektriliinid, teed või hooned. Paigalda hoiatussildid, kui tead, et tööpiirkonda läbib tee või igapäevaselt palju inimesi.

 Puude langetamise planeerimine

 

2. Kontrolli langetussuunda


Jätka langetussuuna määratlemisega, uurides hoolikalt puud. Milline on okste seisukord ja kuidas need kasvavad? Lisaks arvesta tuule suunaga. Kui sa pole puu loomuliku langetussuuna osas kindel, astu puust eemale ja kontrolli nöörloodiga . Puhasta puud ümbritsev ala soovitud langetussuunas. Lisaks puhasta puutagune ala mõlemas suunas umbes 45 kraadi ulatuses, et luua omale väljapääsutee.

 Langetussuund

3. Kärbi tüvi


Kui ala on puhas, paigalda hoiatussildid ning määratle puu langemissuund ja oma väljapääsutee. Kontrolli, et paagis on eesolevaks tööks piisavalt kütust. Siis on aeg tüve kärpida, et kõrvaldada kõik oksad, mis võivad langetava sisselõike tegemisel ette jääda. Ohutuim viis kärpimiseks on kasutada tõmbavat ketti (juhtplaadi alumine külg) ülevalt alla.

 

4. Vali lõikamistehnika


Kui tüvi on õlakõrguseni okstest puhas, on aeg teha langetuslõige. Seda tehes tuleb meeles pidada kahte asja: pideriba peab olema ühtlase paksuse ja õigete mõõtmetega ning langetuskiil või -raud tuleb sisestada enne, kui puu jõuab juhtplaadi kinni suruda. Lõikamiseks kasutatav tehnika tuleb valida vastavalt puu suurusele ja kaldele ning kettsae suurusele. Siin on välja toodud erinevate lõikamistehnikate kirjeldused, et saaksid uurida, milline meetod on sinu tingimuste jaoks.

 Lõikamistehnika Husqvarna

 

5. Kontrolli haigusi


Kui märkad, et puit on teist värvi ja pehme või tüve alumine osa paistab paisunud või haige, pead olema äärmiselt ettevaatlik. See on märk puu mädanemisest, mis tähendab seda, et puidukiud on nõrgenenud. Sellisel juhul langeta puu selle loomulikus langetussuunas ja kasuta vintsi, kui sa pole kindel. Mädanik väheneb tavaliselt puu kõrgemates osades, mistõttu on üheks võimaluseks langetada puu kõrgemalt.

 

6. Vali tööriist


Puu langetamisel saab valida erinevate langetustööriistade vahel. Puu suurus määrab vajaminevate metsatööriistade tüübi. Kõige väiksemate puude puhul ei lähe tavaliselt langetustööriistu vaja. Piisab käega rakendatavast jõust ning vaja võib olla kasutada ka pikka teivast. Langetuskiil tagab suurema langetusjõu kui erinevat tüüpi langetuslabidad. Äärmistel juhtudel võid kasutada köit ja vintsi, mis on ohutuim ja võimsaim viis puu langetamiseks.

 

Kuidas hinnata puu kõrgust?

  1. Hoia väljasirutatud käega enda ees pulka, nii et selle pikkus võrdub sinu silma ja käe vahelise kaugusega, ning seejärel hoia pulka vertikaalselt, nii et sinu silma, käe ja pulga ülaosa vahele tekiks täisnurk.
  2. Osuta puu suunas ja seisa kaugemale, et puu paistaks pulgaga sama pikk. Kui puu on kaldu, tuleks parema tulemuse saamiseks mõõta seestpoolt, nii et puu ei kaldu sinu poole ega sinust eemale.
  3. Nüüd on sinu ja puu vaheline kaugus võrdne puu kõrgusega.

            Langetusnurk

Kuidas mõõta puu kallet nöörloodi abil?

  1. Suuna nöörlood puutüve latva.
  2. Mõõda vahemaa nöörloodi kokkupuutekohast tüve keskkohani.

 

Langetustööriistad

  • Jalglangetusraud sobib ideaalselt väikeste puude harvendamiseks. Sisesta tööriist enne langetuslõike tegemist ja seisa kogu oma keharaskusega kangile. Jalaga langetuslabidas on tavaliselt teleskoopiline ja seda saab kanda tööriistavöö taskus.
  • Langetuslabidat kasutatakse võrdlemisi väikeste puude puhul. Tõstejõu maksimeerimiseks sisesta tööriist enne langetuslõike lõpetamist langetuslõike keskkohta võimalikult sügavale. Tõsta jalgadega ja hoia selga sirgelt.
  • Langetuslabidat kasutatakse sarnaselt langetusrauaga, kuid langetuskiilude kasutamisel saab seda kasutada ka löögitööriistana.
  • Langetuskiilud sobivad kõige paremini kasutamiseks keskmiste ja suurte puude puhul. Need sisestatakse enne langetava sisselõike lõpetamist ning lüüakse seejärel kirve või langetuslabidaga sisse. Kasuta alati plast- või alumiiniumkiile, et vältida keti kahjustamist, kui neile juhuslikult sisse lõikad.
  • Vintsi kasutatakse olukordades, kus on vaja maksimaalset jõudu ja ohutust. Maksimaalse mõju saavutamiseks kinnitatakse tross puu külge võimalikult kõrgele.

        Langetustööriistad